Skocz do zawartości
Lawrence Nachos

poradnik [Poradnik] Profesjonalne surferskie ustawienia

Rekomendowane odpowiedzi

Lawrence Nachos
VIP
Napisano (edytowane)

poradniksurfu.png

 

Opis:

-poradnik skierowany jest głównie skierowany do osób które chcą  zacząć surfować jak profesjonalni surferzy w cs 1.6, bez tych opcji nie ma najmniejszych szans na zostanie dobrym surferem dlatego polecam przestudiować go całego.  Zdaje sobie sprawę że poradnik jest ogromny ,ale prawidłowe ustawienia zaoszczędzą was czas w nauce surfowania. Więc będzie to czas zyskany ,a nie stracony.

 

Najważniejsze jest czytanie ze zrozumieniem. Wszystko co potrzeba jest w tym poradniku. Jeżeli coś ci nie działa oznacza to tylko tyle że nie przeczytałeś całego poradnika. A skoro nie potrafisz czytać to lepiej odstaw surfowanie i lepiej idź poćwiczyć rozumienie tekstu.

___________________________________________________________________________________________________

Spis treści:

1. Komendy na fps'y i ping.

2. Problem bariery 60 lub 75 fps'ow (Synchronizacja pionowa).

3. Problem dotyczący spadków fps lub bariery 60fps mimo wyłączenia synchronizacji).

4. Ustawienia klawiszy i myszy.

5. Dodatkowa optymalizacja fpsów (jeśli wszystko inne zawiodło).

6. Słownik pojęć.

7. Autor.

___________________________________________________________________________________________________

1. Komendy na fps'y i ping.

Spoiler

047c762c3ab53.png

 

-wszystkie komendy wpisujemy w konsoli cs'a.  Otwieramy ją za pomocą klawisza "~" (zwykle znajduje się pod ESC)  Lub w configu w plikach gry.

 

-Może się zdarzyć że plik config.cfg mamy ustawiony na (do odczytu) przez co wpisywanie komend w konsoli będzie działało tylko do momentu wyłączenia cs'a.

Dlatego warto jednak wejść w ten config i ręcznie wpisać w notatnik ustawienia pamiętając o tym by nie dublować komend.

Jako że poradnik jak wpisywać do configu komendy już istnieje więc po prostu udostępniam link: CLICK

 

A więc wpisujemy:

*Wybierz jedno:

cl_showfps 1   - pokazuje wartość fps w górnym lewym rogu

 

net_graph 3   - pokazuje wartość fps oraz parametry łącza internetowego w prawym dolnym rogu (tak jak na zdjęciu powyżej)

 

Fps_max 131   - zwiększa maksymalną granice fpsów do podanej wartości (131) na surfie optymalna wartość wynosi 125-150 fpsów. Najlepiej mieć 131 gdyż zależność jest taka: Czym mamy więcej fpsów tym bardziej się wybijamy ,a także czym więcej mamy fpsów tym częściej występuje tak zwany fps_bug który nas blokuje na surfie. Po prostu więc przy wartości 131 najbardziej optymalnie korzysta się dużej mocy wybijania się i stosunkowo małej ilości fps_bugów. Jeżeli zależy nam bardziej na prędkości niż na wybijaniu się polecam wartość 125 fps.

 

M_filter 10000    - płynniejsze robienie pre-strafe (łatwiejsze latanie na +strafe)

 

Rate 250000    - maksymalna liczba wysyłanych informacji w bitach o reakcjach przeciwników na ich komputerach.  Jest to maksymalna wartość dzięki czemu nasze opóżnienie (ping) powinien zmaleć.

 

 

Teraz w zależności od tego czy posiadamy STEAM czy Nonsteam ustawiamy inną komendę.

 

Dla steam:     

fps_override 1   - odblokowuje blokadę 100 fpsów

______________________________________________

Dla nonsteam:     

Developer 1      - odblokowuje blokadę 100 fpsów

oraz fps_modem 131

 

Polecane ustawienia fps i rate dla steam

Spoiler

 

cl_showfps 1

fps_max 131

m_filter 10000

rate 250000

fps_override 1

 

 

Polecane ustawienia fps i rate dla nonsteam

Spoiler

 

cl_showfps 1

fps_max 131

fps_modem 131

m_filter 10000

rate 250000

developer 1

 

 

 

 

___________________________________________________________________________________________________

2. Problemy bariery 60 i 75fps'ów (SYNCHRONIZACJA PIONOWA)

Spoiler

 

Jeżeli po wpisaniu wszystkich powyższych komend twoje fps'y nie przekraczają magicznej bariery 60 lub 75 fps oznacza to że masz włączoną Synchronizacje pionową w ustawieniach twojej karty graficznej. Oznacza to tyle że twoja karta graficzna nie odświeża ekranu szybciej niż częstotliwość twojego ekranu.  Zwykle jest to 60 fps ,czasami 75 fps. W zależności od twojego ekranu.

W tym dziale pokażemy ci jak sobie z tym poradzić w kilku przypadkach.

 

Zwykle by zauważyć różnice nie trzeba wychodzić z gry ,ale był przypadek gdzie osoba musiała wyłączyć CS'a by synchronizacja się wyłączyła . Jeżeli wył. synchronizacje ,a fpsy nadal stoją w miejscu oznacza to tylko tyle że ZROBIŁEŚ TO ŹLE! Prawdopodobnie nie zatwierdziłeś zmian albo twój komputer działa na innej karcie graficznej ,a więc na innych ustawieniach niż te które zmieniałeś. (problem laptopów z 2 kartami graficznymi :) W przypadku 2 kart musisz albo wylaczyc synchronizacje na drugiej karcie ,albo zmusić komputer by używał tej karty graficznej której chcesz (o tym w dalszej części poradnika)

 

Zanim zabierzesz się do reszty poradnika musisz ustalić jaką kartę graficzną posiadasz oraz ile ich tak na prawdę masz gdyż laptopy potrafią mieć po 2 karty. Zwykle można spotkać : NIVIDIA

-Radeon(AMD)

-intel.


 

Wyłączanie Synchronizacji pionowej na NIVIDIA

Spoiler

 

W tym celu wchodzimy na pulpit naszego systemu operacyjnego --> klikamy prawym na ekran --> klikamy na panel sterowania nividia

4e4fd0ca06e54.png

(Jeżeli wiesz że masz karte graficzną Nividia ,a mimo to nie widzisz "Panel sterowania Nividia) oznacza to że prawdopodobnie nie masz zainstalowanych sterowników do karty graficznej. W tym celu udajemy się z tym tutaj:

http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

Nawet jeżeli masz to w panelu to polecam aktualizacje sterowników, Dzięki nim można na prawdę wycisnąć więcej ze swojej karty.

 

6fa58f844910a.png

Zakładka zarządzanie ustawieniami 3d --> ustawienia globalne --> teraz z dostępnych opcji (środek ekranu) odnajdujemy jak na zdjęciu "synchronizacja pionowa" i dajemy ją w stan Wyłącz oraz obowiązkowo nie zapominamy o przycisku ZASTOSUJ

Po wszystkim wyłączamy ekran panelu sterowania Nividia i możemy cieszyć się naszym wzrostem fpsów w grze.

 

 

Wyłączanie Synchronizcji pionowej na karcie graficznej Radeon (AMD)

Spoiler

 

Wchodzimy na nasz pulpit --> wciskamy na nim prawy klawisz myszy i powinno wyskoczyć okienko ,a w nim opcja "Catalyst Control Center" tak jak na poniższym zdjęciu.

uUjpPD9.png

 

Po pojawieniu się programu z ustawieniami radeona wchodzimy w zakładkę --> 3D

efmYjQf.png

 

Następnie wchodzimy w --> Wszystkie ustawienia

 

IYpRjVX.png

 

Po prawej stronie okienka znajdujemy "czekaj na odświeżanie pionowe" i przesuwamy suwak z "Jakość" na "Wydajność"

 

 

Wyłączanie Synchronizcji pionowej na karcie graficznej  INTEL

Spoiler

 

- uwaga jeżeli masz dwie karty graficzne to lepiej odblokuj synchronizacje na bardziej wydajnej karcie. Jeżeli nie widzisz panelu sterowania głównej karty graficznej oznacza to że

po prostu nie masz sterowników do niej. Ale tak czy tak jeżeli macie jakiś problem ze swoją główną kartą graficzną np jest spalona :D to oczywiście możecie wyłączyć synchronizacje pionową na Intelu. Aczkolwiek zalecane jest by używać bardziej wydajnej karty

 

Na początku wchodzimy w właściwości grafiki.

intel1.png

 

Następnie będąc w panelu sterowania wchodzimy w zakładke "3D"

intel2.png

 

 

 

Następnie ustawiamy tak jak pokazują czerwone strzałki. Głównie najważniejsze jest ustawienie synchronizacji pionowej na "Ustawienia sterownika"

intel3.png

Zastosowujemy zmiany i to by było na tyle.

 

___________________________________________________________________________________________________

3. Problem dotyczący spadków fps lub bariery 60fps mimo wyłączenia synchronizacji)

Spoiler

-Jeżeli wszystkie powyższe próby zawiodły sprawdzamy czy czasem nasz laptop nie posiada czasami 2 karty graficznej i być może używa w tej chwili zintegrowanej karty graficznej zwykle jest to (INTEL). Jeżeli tak jest to musimy się pobawić w ustawienia dla cs'a karty Nividia (Jeśli taką posiadamy ,a nie inna)

-Czasami problem można naprawić poprzez zmianę w opcji zasilania laptopa na "wysoką wydajność" Trzeba odnaleźć małą ikonkę (tam gdzie czas systemowy) wyglądająca jak bateria/zasilacz. Klikamy prawym i wciskamy "Opcje zasilania"

aad6239455548.png

 

 

-Jeżeli blokady nie mamy ,a synchronizacja się wyłączyła zgodnie z założeniami ale nadal fpsy spadają i nie trzymają się na zadowalającym poziomie możemy spróbować wejść jeszcze raz w Panel sterowania nividia i wybrać zakładke --> Wyreguluj ustawienia obrazu .........

poradnikfpsnividia.png

 

-ustawiamy jak na zdjęciu "stosuj preferencje użytkownika" i przesuwamy suwak na wydajność

___________________________________________________________________________________________________

4. Ustawienia klawiszy i myszy:

Spoiler

 

2e25892181b39.png

 

*Klawiatura:

Spoiler

 

-ustawiamy dodatkowy klawisz skoku na klawisz myszy (scroll/kółeczko pociągnietę w dół)

-ustawiamy dodatkowy klawisz kucania na klawisz myszy (scroll/kółeczko pociągniętę w góre)

-ustawiamy strafe modifier (+strafe) najlepiej na Q lub na inny łatwo dostępny klawisz tak by łatwo było wam wciskać bardzo szybko spacje i +strafe

 

bind "MWHEELDOWN" "+jump"
bind "MWHEELUP" "+duck"

 

Dzięki ustawieniu +jump na scrollu w dół będziemy mogli łatwo wykonywać BH ręczne na serwerach gdzie autobh jest wyłączone ,a dzięki kucaniu na scrollu będziemy mogli robić tak zwane "duckowanie" czyli taki ślizg

Natomiast strafe modifier przełącza ruchy obrotowe z myszy na ruchy gracza. Dzięki temu trzymając +strafe możemy robić pewien trik bunnyhoopowy przydatny na surfie (głównie używane przez profesjonalistów)

dzięki niemu można być nieuchwytnym, omijać kule  i bardzo szybko się rozpędzać.

 

_cl_autowepswitch "0"  - dzięki temu nie będzie nam się automatycznie zmieniała broń jeżeli jakąś przypadkowo podniesiemy

 

 

*Mysz:

Spoiler

 

-nie da się jednoznacznie powiedzieć na jakiej prędkości powinno się grać. Każdy ma inną myszkę która ma inną wartość DPI. Czym więcej DPI tym lepiej. Generalnie trzeba mieć takie ustawienia by nie musieć machać myszką po biurku jak szalony. Przykładowo ja sam ruszam myszką maksymalnie 2cm w prawo i 2 cm w lewo robiąc przy tym wiele obrotów do okoła osi.

 

Przykładowo moje ustawienia:

-myszka Saitek Cyborg R.A.T 5

-4800 DPI

-ustawienia w cs 18.0

-na zwykłej podkładce robię 12 obrotów nie wychodząc poza nią do okola osi

 

___________________________________________________________________________________________________

5. Dodatkowa optymalizacja fpsów (jeśli wszystko inne zawiodło)

Spoiler

 

cl_corpsestay "1"  -  ciała zmarłych znikają dużo szybciej

 

cl_himodels "0"  -  zmniejsza jakość wyświetlanych modeli w grze

 

cl_shadows "0"  -  wyłącza cienie pod graczami

 

fastsprites "2" - zmniejsza jakość spiritów (SG, HE) czyli pogarsza jakość np dymu z granatu.

 

gl_clear "0" - nie wypełnia luk między teksturami

 

gl_cull "1"  -  renderuje tylko widoczne elementy (modele) gry

 

gl_lightholes - daje więcej fpsów

 

gl_playermip "2"  -  zmniejsza jakość modeli gracza

 

max_shells "1"  -  zmniejsza ilość widocznych łusek w grze

___________________________________________________________________________________________________

6. Słownik pojęć

Spoiler

 

slownik-big.jpg

 

fps                       - frames per second czyli ulość klatek jaka zostaje wyświetlana na naszym ekranie w ciągu jednej sekundy.

Fps bug             - błąd fpsów polegającym na blokowaniu się gracza na rampach surfa który ma za dużo fpsów (dość wnerwiający problem).

Duckowanie    - szybkie kucanie polega na  ślizgniu się po ziemi za pomocą scrolla pod którym mamy kucanie przy dużej prędkości horyzontalnej.

Config.cfg        - plik z ustawieniami naszego cs'a znajdującym się w ustawieniach gry, w zależności od tego czy mamy steam czy nonsteam znajduje się on w innym miejscu.

DPI                       - dots per inch czyli liczba punktów obrazu przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określenia rozdzielczości obrazków (czym więcej tym plynniej).

 

___________________________________________________________________________________________________

7. Autor

Spoiler

 

-Wersja poradnika: 3.0 stworzona 01-02-2018

-ostatnia aktualizacja: 05-02-2018

Wszelkie błędy interpunkcyjne, merytoryczne czy ortograficzne proszę zgłaszać na PW lub Steam,  z góry dziękuje za pomoc.

 

Poradnik został stworzony przez Lawrence Nachos kopiowanie dozwolone tylko jeśli poinformuje się o tym twórce na PW, steam lub gdziekolwiek ,a w kopii wstawi autora poradnika.

 

 

Edytowane przez Lawrence Nachos
  • Like 2
  • Uwielbiam to! 2
  • Wow! 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając naszej strony akceptujesz nasz regulamin Regulamin.