Jump to content
keeemin><

Kartka z kalendarza - 13.08.2019

Recommended Posts

spacer.png

 13 SIERPIEŃ 2019r.

 

>> W przypadku 13 sierpnia szczęśliwymi kamieniami są akwamaryn niebieski, koral biały, diament, granat, hessonit, opal czerwonawo-brązowy lub szary, szafir jasnoniebieski oraz cyrkon, natomiast znakiem zodiaku jest Lew. <<

 

Jest to 225 dzień w roku (33 tydzień)

Do końca 2019r. pozostało 140 dni.

 

>> Słońce <<

Brzask o 04:36
Wschód słońca o 05:14
Zenit o 12:40
Zachód słońca o 20:06
Zmierzch o 20:45

 

>> Księżyc <<

Zachód księżyca o 2:42

Wschód księżyca o 19:22

 

>> W tym dniu imieniny obchodzą <<

Diana, Hipolit, Kasjana oraz Benild, Helena, Hipolita, Jan, Kasjan, Konkordia, Maksym, Poncjan, Radegunda, Radomiła, Sekundyn, Wigbert, Wolebor

 

 >> URODZINY <<

Dzisiaj swoje 19 urodzinki obchodzi @ nienormalna kobieta!

@ ShaQrinwraz z maleńką pomocą redakcji (bo on się jeszcze nie zalicza :kappa:) przygotował dla Ciebie wierszyk urodzinowy:

 

Na początek dnia urodzinowego, 
wyśle Tobie coś miłego, 
promyk słonka na błękicie, 
by Ci uprzyjemniał życie, 
krople rosy na trawniku, 
szczęścia dadzą Ci bez liku. 
Śpiew słowika nad Twą głową, 
uśmiech, całus dobre słowo, 
i życzenia z serca mego 
dnia cudnego, wesołego.

Wszystkiego najlepszego życzy @ ShaQrinoraz cała redakcja!

 

 

>> Nietypowe święta <<

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych 

 

>> Cytat dnia <<

„Kochać życie to zawsze troszczyć się o drugiego, chciec jego dobra.” -  Papież Franciszek

  

>> Przysłowia <<

„Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały”

„Gdy gęś chodzi w sierpniu po lodzie, to w listopadzie chodzi po wodzie”

 

>> Wady i zalety <<

 

Zalety 

Człowiek urodzony 13 sierpnia ostrożnie podchodzi do każdego nowego przedsięwzięcia, w jakie zamierza się zaangażować i rozważnie namyśla się nad wszystkimi możliwymi konsekwencjami swoich posunięć.

 

Nie lubi niepotrzebnie ryzykować i nie ma skłonności do hazardu, choć nie można mu absolutnie zarzucać tchórzostwa – wszystko to jest wyłącznie wynikiem jego wielkiej roztropności i ostrożności.

 

Wie, na co go stać i przed każdym nowym zadaniem upewnia się, czy wystarczy mu możliwości i zdolności, by się z nim uporać. Wynika to z tego, iż nie tylko nie lubi przegrywać, ale też nie chce niepotrzebnie marnować swego czasu i energii, woląc w tym czasie zająć się może czymś mniej ambitnym, ale za to dającym pewność powodzenia.

 

Ponieważ jest pełen energii i ambitny, nigdy nie pozwala sobie na bezczynność i i wszystko, co robi, wykonuje z ogromnym entuzjazmem. Czasem również zaraża nim innych, zachęcając ich do wytężonej pracy nad swymi celami czy rozwijania swojej osobowości. Imponuje ludziom tym, że wszystko, co sobie postanowi, potrafi wcielić w życie, toteż dużo osób stara się go w tym naśladować.

 

 Wady 

Trzeba z przykrością przyznać, iż nie zawsze przyjemnie jest znajdować się pod rządami człowieka, który przyszedł na świat w dniu 13 sierpnia. Jest on bardzo władczy i widać to u niego już od początku, jednak kiedy rzeczywiście uda mu się przejąć władzę, często uderza mu ona do głowy.

 

Lubi epatować wszystkimi swymi zaletami i często ma co do nich nadmierne wyobrażenie, innych uważa zaś za daleko gorszych od siebie i kiedy tylko ma zły humor, daje im to bardzo wyraźnie odczuć. Czasami zachowuje się w stosunku do nich pogardliwie, czasami zaś tylko pobłażliwie, traktując ich protekcjonalnie i odnosząc się do nich tak, jakby byli zupełnymi głupcami. Mimo iż wie, że tak nie jest, pochlebia mu własna wielkość i chce ją jak najbardziej podkreślić.

 

Jest też próżny, domaga się stałych dowodów uznania i jeśli ktoś nie chce mu podpaść na długi czas, musi zaspokajać tę jego potrzebę. Czasem wprost trzeba mu kłamać i wynosić pod niebiosa jego zasługi, choćby były one żadne. Jest zatem uciążliwy dla swego otoczenia, jeśli zaś ktoś zechce się wyswobodzić spod jego rządów, może stać się prawdziwym tyranem.

 

>> Wydarzenia <<

 

1999 / W Warszawie zmarła Maria Kruger, pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. powieści „Godzina pąsowej róży”.

 

1994 / W Warszawie zmarła Zdzisława Bytnarowa, pedagog, podporucznik Armii Krajowej „Sławka”; w czasie Powstania Warszawskiego kierowała Harcerską Pocztą Polową w Śródmieściu; matka Janka „Rudego”, bohatera „Kamieni na szaniec”.

 

1993 / W Warszawie zmarł Andrzej Stockinger, aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, znany z takich filmów jak „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…”, „Lawa”, „Miś”.

 

1984 / W Fort Lauderdale na Florydzie zmarł Mieczysław Cybulski, aktor; wystąpił w filmach „Cham”, „Rapsodia Bałtyku”, „Wierna rzeka”, „O czym marzą kobiety” „Ty, co w Ostrej świecisz Bramie” i „Wrzos”.

 

1983 / W Gdańsku pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyła się manifestacja.

 

1982 / Stan wojenny: demonstracje uliczne i starcia z milicją w Gdańsku, Nowej Hucie, Warszawie i Wrocławiu. 

 

1982 / W Warszawie zmarł Adam Ważyk, poeta, prozaik, eseista, tłumacz.

 

1977 / Zmarł abp Antoni Baraniak, przed II wojną sekretarz prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, po wojnie - prymasa Stefana Wyszyńskiego; od 1951 r. biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej; we wrześniu 1953 r. aresztowany przez władze komunistyczne i poddany brutalnemu śledztwu; po wyjściu na wolność w 1957 r. metropolita poznański.

 

1961 / Początek budowy muru berlińskiego.

 

1960 / W Krakowie urodził się Janusz Kurtyka, historyk, działacz opozycji niepodległościowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2005-2010; zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

 

1956 / W Grodzisku Mazowieckim urodził się Marian Woronin, lekkoatleta, sprinter, wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980) i rekordzista Europy w biegu na 100 m.

 

1953 / W Warszawie zmarł Ryszard Ordyński, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta; autor m.in. filmów „Pan Tadeusz” (1928) i „Dziesięciu z Pawiaka” (1931).

 

1952 / W łagrze pod Stalingradem zmarł Wilhelm Hosenfeld, oficer Wehrmachtu, odznaczony pośmiertnie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata m.in. za uratowanie podczas wojny ukrywającego się w gruzach Warszawy pianisty Władysława Szpilmana.

 

1951 / W Warszawie zapadł wyrok w tzw. procesie generałów: Stanisław Tatar, Jerzy Kirchmayer, Franciszek Herman i Stefan Mossor, oskarżeni przez władze komunistyczne o szpiegostwo i zorganizowanie spisku przeciwko władzy ludowej, skazani zostali na kary dożywotniego więzienia.

 

1950 / W Gdańsku urodził się Krzysztof Kolberger, aktor, reżyser teatralny, wybitny interpretator poezji; znany z wielu kreacji filmowych, m.in. w „Kontrakcie” Krzysztofa Zanussiego, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” Janusza Majewskiego, „Kuchni polskiej” Jacka Bromskiego oraz „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał Adama Mickiewicza.

 

1949 / W Nowicach koło Świdnicy urodził się Tadeusz Mytnik, kolarz, dwukrotny mistrz świata w wyścigu drużynowym (1973, 1975) oraz srebrny medalista w tej samej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976); wielokrotny mistrz Polski; zwycięzca Tour de Pologne (1975).

 

1949 / Komitet Wykonawczy Rady Odbudowy Warszawy podjął decyzję o odbudowie Starego Miasta.

 

1946 / W Warszawie urodził się Stefan Melak, działacz niepodległościowy w PRL, walczący o upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej; przewodniczący Komitetu Katyńskiego; zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

 

1944 / W więzieniu na Pawiaku rozstrzelany został przez Niemców Antoni Kocjan, konstruktor lotniczy, pilot; w czasie II wojny światowej w wywiadzie lotniczym ZWZ-AK.

 

1944 / Powstanie Warszawskie: wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach pl. Zamkowego opancerzony pojazd transportowy wypełniony ładunkami wybuchowymi; kiedy żołnierze Batalionu „Gustaw” zdobytym pojazdem wjechali w ul. Kilińskiego przy Podwalu nastąpiła ogromna eksplozja; w jej wyniku śmierć poniosło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu „Gustaw”.

 

1923 / Do budowanego portu w Gdyni zawinął pierwszy statek oceaniczny - SS Kentucky pod banderą francuską.

 

1920 / Wojna polsko-bolszewicka: początek Bitwy Warszawskiej – walki o Radzymin, Ossów, Nieporęt, Okuniew.

 

1914 / Austriackie władze wojskowe zażądały od Józefa Piłsudskiego zaprzestania samodzielnych wystąpień zbrojnych i zapowiedziały wcielenie oddziałów będących pod jego rozkazami do armii austro-węgierskiej.

 

1911 / Pionier lotnictwa Michał Scipio del Campo wykonał na samolocie Etrich Taube pierwszy lot nad Warszawą.

 

1873 / W Jurczycach koło Krakowa urodził się Józef Haller, generał WP; dowódca II Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji; w wojnie polsko-bolszewickiej członek Rady Obrony Państwa oraz Generalny Inspektor Armii Ochotniczej; podczas zamachu majowego stanął po stronie rządu, kierując działaniami w Wielkopolsce i na Pomorzu; współtwórca antyrządowego „Frontu Morges” (1936); w czasie II wojny światowej minister rządu RP na uchodźstwie.

 

1807 / W Kamiennej Górze w Galicji urodził się Lucjan Siemieński, pisarz, członek założyciel Akademii Umiejętności w Krakowie, uczestnik Powstania Listopadowego.

 

1698 / Król Polski i elektor saski August II Mocny oraz car Rosji Piotr I Wielki zawarli w Rawie Ruskiej sojusz wojskowy wymierzony przeciwko Szwecji.

 

 

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
  • Haha! 1

5l7I2xG.png.77f3411a6285f894975b17fa51fc6715.png1.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ups, nie możemy tego wyświetlić...

 

Witaj drogi użytkowniku, nie masz uprawnień by przeglądać tą zawartość proszę zarejestruj się lub zaloguj by odblokować możliwość czytania/komentowania na naszym forum!

 

Zarejestruj się       Posiadasz konto? Zaloguj się

 

 

 


torchicccc.png.85bc330afd3c9121b1bd99967f1fa5d3.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

O nas

How2Kill to jest sieć serwerów która ma na celu dostarczyć wam jak największą dawkę rozrywki, codziennie się wspólnie rozwijamy by pobyt tutaj z nami wszystkimi to była czysta przyjemność, poznawaj ludzi, dołącz do naszej społeczność no i oczywiście baw się dobrze!.

×
×
  • Create New...