Skocz do zawartości
drenn

Linux vs Windows

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Chciałbym prosić osoby, które wypróbowały oba systemy o to by napisały, który system według nich jest lepszy i dlaczego.

Co się wam podoba w tych systemach, a co odrzuca?

Obecnie nie mam czasu na komputer ale gdy syn podrośnie to zastanawiałem się nad laptopem z linuxem. Warto?

• Lubię to! 1

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano

Nie warto. Każdego dnia pracuję (od poniedziałku do piątku) na Linuxie w pracy jak i na Windowsie na laptopach w pracy czy w domu.

Prawda jest taka że linux to system przeznaczony w mojej opinii do pracy jako: grafik, deweloper itp. ale nie nadaje się dla młodszych osób dla których komputer = rozrywka.

Linux nie posiada wielu programów, aplikacji oraz gier (które w mojej opinii będą najbardziej przyciągać młodego) przez co będzie mniej lub bardziej go to dołowało - tak można je zainstalować jednak to nie jest to samo co na Windowsie :) .

Innym elementem jest otwartość systemu oraz jego konfiguracji - to zarówno plus dla osób które znają się na danym systemie i wiedzą co z czym się je jak i minus dla osób które go w ogóle nie znają - bardzo łatwo jest coś zepsuć, zresztą sam linux lubi się czasami zepsuć - bardzo rzadko ale się zdarza. Windows'a za to ciężko rozpiździć przypadkiem, można ale jest to wydaje mi się odrobinę trudniejsze.

Ach, tak na marginesie - instalowanie aplikacji w linuxie jest o wiele trudniejsze niż na windows'ie - mostly apt-get install alt dpkg -i (oczywiście mówimy o dystrybucji opartej o Debiana np. właśnie Debian czy bardzo popularne Ubuntu). Mimo wielu poradników u Wujka Google, zdarza się że coś nie chce działać "bo tak" - dla niewtajemniczonych osób jest to duży problem, bywa też że dla administratorów systemów UNIX jest to również duży problem - po prostu taki jest linux.

W skrócie:

LINUX = SERWER, Stanowisko Deweloperskie, zwykły user (osoba starsza, bardziej pojętna)

Windows = Przeciętny User (każda osoba)

Dlatego też, daj chłopakowi Windows'a 10 - niech ma te okienka, niech ma gry itp. aniżeli terminal i apt-get oraz sudo.

I tak już na koniec - nie żebym odradzał generalnie linux'a bo uwielbiam ten system ale prawda jest taka że nie jest to system dla każdego i dlatemu zalecam o ile to możliwe pracę na Windowsie :>

• Lubię to! 1
  • Super! 2

43900175612791117459 (1).gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Ch W. napisał:

Nie warto. Każdego dnia pracuję (od poniedziałku do piątku) na Linuxie w pracy jak i na Windowsie na laptopach w pracy czy w domu.

Prawda jest taka że linux to system przeznaczony w mojej opinii do pracy jako: grafik, deweloper itp. ale nie nadaje się dla młodszych osób dla których komputer = rozrywka.

Linux nie posiada wielu programów, aplikacji oraz gier (które w mojej opinii będą najbardziej przyciągać młodego) przez co będzie mniej lub bardziej go to dołowało - tak można je zainstalować jednak to nie jest to samo co na Windowsie :) .

Innym elementem jest otwartość systemu oraz jego konfiguracji - to zarówno plus dla osób które znają się na danym systemie i wiedzą co z czym się je jak i minus dla osób które go w ogóle nie znają - bardzo łatwo jest coś zepsuć, zresztą sam linux lubi się czasami zepsuć - bardzo rzadko ale się zdarza. Windows'a za to ciężko rozpiździć przypadkiem, można ale jest to wydaje mi się odrobinę trudniejsze.

Ach, tak na marginesie - instalowanie aplikacji w linuxie jest o wiele trudniejsze niż na windows'ie - mostly apt-get install alt dpkg -i (oczywiście mówimy o dystrybucji opartej o Debiana np. właśnie Debian czy bardzo popularne Ubuntu). Mimo wielu poradników u Wujka Google, zdarza się że coś nie chce działać "bo tak" - dla niewtajemniczonych osób jest to duży problem, bywa też że dla administratorów systemów UNIX jest to również duży problem - po prostu taki jest linux.

W skrócie:

LINUX = SERWER, Stanowisko Deweloperskie, zwykły user (osoba starsza, bardziej pojętna)

Windows = Przeciętny User (każda osoba)

Dlatego też, daj chłopakowi Windows'a 10 - niech ma te okienka, niech ma gry itp. aniżeli terminal i apt-get oraz sudo.

I tak już na koniec - nie żebym odradzał generalnie linux'a bo uwielbiam ten system ale prawda jest taka że nie jest to system dla każdego i dlatemu zalecam o ile to możliwe pracę na Windowsie :>

Myślałem raczej o sobie.  Nie dam kilkuletniemu dziecku laptopa xd ale sporo mi się teraz wyjaśniło. 

Edytowane przez drenn

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano

Skoro myślisz o Sobie to zadaj sobie pytanie do czego chcesz używać komputera? Możliwości konfiguracyjne linuxa są ogromne - zależy co chcesz oraz ile umiesz: google powie co można co nie.

Drugim elementem jest pytanie jakich programów potrzebujesz oraz pytania:

• jest wersja na linuxa?
  • czy możesz zainstalować dany program używając Wine? (https://www.winehq.org - mostly yes)
  • czy przez Wine nie będzie małych problemów z działaniem pewnych funkcji? - zdarzają się, nic nie jest idealne.

I trzeci najważniejszy element: czy jest Ci potrzebny linux? Linux zapewnia ogromna wydajność sprzętu (jeżeli np. laptop jest starszy, z Windowsem chodzi jakby jednej nogi nie miał to akurat linux się sprawdzi). Jeżeli jednak masz dobry sprzęt który ciągnie Widnowsa jak chce to dla domowych potrzeb linux nie musi być aż tak potrzebny - tutaj zostaje wybór własny opierający się na możliwościach systemu dotyczących customizacji, otwartości systemów czy aplikacji.

Z doświadczenia mogę Ci jeszcze powiedzieć tak: mam PC'ta oraz laptopa, PC'ta można określić PC'tem z "NASA" z Windowsem 10 a laptop to inna bajka i na nim właśnie mam Linuxa (Ubuntu 18.04 i guess) - pracuje dużo lepiej niż na Windowsie, szybciej się ładuje itp. jednak zainstalowałem tam Linuxa w jednym celu: Linux z Linuxem lepiej pracuje aniżeli Linux z Windowsem - mam na myśli pracę na serwerach na których systemem operacyjnym był właśnie Linux - Putty nie ma podjazdu do Terminala z Linuxa a dokładniej terminala tekstowego (tekstowa forma widoku systemu) - z rzadka aby pooglądać jbzdy odpalałem terminal graficzny. Wydaje mi się więc że jeżeli twoja praca nie wymaga od Ciebie pracy na Linuxie (np. w moim wypadku, Python lepiej działa z linuxem aniżeli windowsem - metodyka pracy jest moim zdaniem łatwiejsza) to zakładając że komputer nie musi ciągnać Gier 3A czy bardzo zaawansowanych aplikacji (które i tak na linuxie mogą działa źle jeżeli komputer jest słabszy) to lepiej zostać przy Windowsie - bezpieczniej dla zdrowia psychicznego usera, co nie @Mesharsky(idź tam se tego swojego centosa pocałuj :zubaw:)?

Nie odradzam Linuxa ale również nie polecam jeżeli Windows ma szanse działa poprawnie oraz nie wymaga tego twoja praca :) 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano

Linux jest znany z tego że jest bezpieczniejszy, darmowy, i do pracy po prostu jest znakomity, np ja uwielbiałem pracować sobie na Linux Mint jak zaczynałem a potem na coś trudniejszego jak Arch Linux.

Na pewno dla graczy linux jest zbędny, ale dla programistów, bądź dla ludzi którzy lubią bawić się w kodzie no to jest bajka.

Ja osobiście 90% czasu korzystam z windowsa bo jestem graczem, lubię prosty intefejs, lubię iść na łatwiznę, po prostu każdy powinien sobie ułatwiać życie :) 

• Lubię to! 1
  • Super! 1

imageproxy (1).gifimageproxy.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano

Dziękuję panowie @Mesharsky @ Ch W. 5vs5 już wszystko jest jasne.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano

A gó**o prawda Panowie. W zupełności się nie zgadzam, że Linux nie jest do gier. Nie zapominajmy, że mamy wiele wersji tego systemu. Linux jest dla osoby, która ma jakiekolwiek pojęcie o używaniu komputera i wie jak z nim współpracować. Natomiast windows jest systemem dla osoby, która włączy komputer, zobaczy co nowego w świecie i tyle. Przewagą Linuxa jest jego otwartość i brak ograniczeń. Tak na prawdę możemy mieć wszystko i nie odczuwamy różnicy pomiędzy tymi dwoma systemami. Np. taki Deepin nie różni się praktycznie niczym od win10, a uruchamianie programów tworzonych na windows przebiega w identyczny sposób. Jednak najważniejszym argumentem jest fakt, że linux jest według mnie najbardziej bezpiecznym systemem z możliwych. (Dlaczego w naszych telefonach jest tylko linux?) Tak więc podsumowując, jeżeli masz jakieś pojęcie jak działa i z czego się składa to oprogramowanie to poradzisz sobie bez problemu z jego obsługą, a kto wie może całkowicie zrezygnujesz z windowsa.

• Lubię to! 1
  • Grr! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano
Godzinę temu, Jester Qrines napisał:

Dlaczego w naszych telefonach jest tylko linux?

Argument dla mnie z dupy. 

Króluje android bo to Google nim steruje. Każdy posiadasz Windows Phone'a powie, że był szybszy i stabilniejszy, a umarł ze względu na brak użytecznych aplikacji.

Mamy też iOS który bije andka na łeb, ale powody dlaczego android jest popularniejszy są 2, max 3:

• więcej aplikacji DARMOWYCH
  • ludzi na niego nie stać
  • ludzie boją się zmian

W sumie trochę zboczyłem z tematu, a co do głównego wątku, gówno się na tym znam, dlatego też uzywam Windows'a i myślę, że każdy "przeciętniak" taki jak ja powinien go używać. :) 

essa3.gif

dbk.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano

@ Jester Qrines, opinia to opinia - dodam również że NIGDZIE nie powiedziałem że NIE POLECAM linux'a - stwierdziłem że jest to świetny system - notabene: pracuje na nim codziennie, nie narzekam na to co tam jest ale wiem jak kończy się próba konfiguracji linuxa przez osobę która nie ma żadnej wiedzy o tym - dlatego zaleca się zamknięty na pewną konfiguracje system który powoduje że użytkownik bez CELOWEGO zrobienia czegoś praktycznie nie jest w stanie zniszczyć systemu - z linuxem bywa różnie, zaczynając od rozwalającego się systemu plików podczas niepoprawnego wyłączenia komputera (i gadaj se co chcesz, przynajmniej 3 razy naprawiałem lub stawiałem od nowa maszyny które miały uszkodzony system plików przez niepoprawne wyłączenia maszyny) po nie wiadomo czemu nie działające poprawnie wymagane biblioteki.

Linux to świetny system ale nie dla każdego. @Mesharsky podsumował dlaczego.

A tak na marginesie, pragnę również zauważyć że linux czasami powoduje problem ze sterownikami - których np. nie ma do danej karty sieciowej itp.: przykład Lenovo Yoga 2 i moje problemy właśnie ze sterownikiem do karty sieciowej - a ten problem, nie jest już taki hop siup do rozwiązania... :)

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano

To ja powiem coś od siebie, z podejściem jako gracz i jako MOŻE przyszły DevOps. Jaram się Linuxem jak nie wiem, praca w konsoli to dla mnie sama przyjemnosc a zrobienie czego kolwiek wykraczającego poza "włączenie giereczki czy obejrzenia yt" to motywator. 

Linux, legendarny system operacyjny, pełna wolność konfiguracji, bezpieczny system. Tak to wszystko prawda, tyle że dla zwykłego użytkownika to za dużo a za razem za mało.

Kiedyś miałem problem ze znalezieniem czasu na naukę tego co chce robić i postanowiłem wgrać Linuxa jako główny system. Po czym zaczęły się problemy, projekt na uczelnie, poprawić zdjęcie do albumu dla mamy, napisać kod żeby zaliczyć u wykładowcy. Niby to drobnostki ale to drobnostki powinny nam wyznaczać czy dany system nam się przydaje czy szkodzi. Apache OpenOffice ssie jak nie wiem, do tego powoduje problemy przy wyświetlaniu w wordzie, którego każdy korzysta. CodeBlocks na Linuxa w porównaniu do Visual Studio 2017 (wtedy) to jak ulany dzieciak porównujący się do Shawna Rhodena na mr olimpia w 2018r a Gimp to jak wątróbka w prównaniu do pysznego kebsika jakim jest Adobe Photoshop. Niby te wszystkie programy są darmowe ale mając do nich dostęp lub będąc korsarzem (he he he) nie ma opcji żeby się przestawić.

Dałem sobie z tym spokój ale Linux dalej się gdzieś przewijał na moim komputerze. Ostatni raz był kilka miesięcy temu kiedy kupiłem nowy dysk i zainstalowałem Manjaro opartego na Archu wzdłuż Windowsa. Przetestowałem sobie również na nim jak się na linuxie gra. Nie dość, że tracisz fps i to dość sporo to jeszcze instalacje i emulatory po prostu zasysają. Na Win wystarczy kliknąć zainstaluj i masz już wszystko w du**e gdzie na Linuxie cały czas są problemy z tym.

Aktualnie na swoim PC mam TYLKO Windowsa w wersji 10 a na starym laptopie ParrotOS na bazie debiana. Na windowsie siedzę 99% swojego czasu nawet jak dłubię sobie coś na VPS to wolę użyć Putty niż przesiadać się na lapka i nam sobie z konsoli pracować choć to jest przyjemne. Linux faktycznie jest przyjemnym wyzwaniem dla osób chcących nowych wyzwań. Arch Linux jest idealnym systemem do zabawy/pracy/wydajnosci ale tylko do pisania kodu i zabawy w serwery. Do zwykłego użytkowania lub pracy na dokumentach zdecydowanie wygrywa Windows. Pakiet Office, prostota w użytkowaniu (antyameba) i działanie typu zainstaluj działaj jest świetna w tym systemie. Oczywiście wszystko jest ograniczone i np. w wersji Home windowsa nie można wyłączać aktualizacji, których większość społeczeństwa hejtuje.

DLATEGO trzeba sobie postawić pytanie co chce robić na laptopie/komputerze. Jeżeli jest to użytkowanie typowo casualowe to nie ma co się zastanawiać nad Linuxem tylko walić w Winde. Jeżeli chcesz zarządzać serverem lub programować (ale to też nie zawsze jest wygodne w Linuxie) to lepszy będzie Linux. 

• Lubię to! 1

676419540_giphy(2).gif.c6284bae7e425ca7bedaeef8771b2a54.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano
25 minut temu, Ch W. napisał:

@ Jester Qrines, opinia to opinia - dodam również że NIGDZIE nie powiedziałem że NIE POLECAM linux'a - stwierdziłem że jest to świetny system - notabene: pracuje na nim codziennie, nie narzekam na to co tam jest ale wiem jak kończy się próba konfiguracji linuxa przez osobę która nie ma żadnej wiedzy o tym - dlatego zaleca się zamknięty na pewną konfiguracje system który powoduje że użytkownik bez CELOWEGO zrobienia czegoś praktycznie nie jest w stanie zniszczyć systemu - z linuxem bywa różnie, zaczynając od rozwalającego się systemu plików podczas niepoprawnego wyłączenia komputera (i gadaj se co chcesz, przynajmniej 3 razy naprawiałem lub stawiałem od nowa maszyny które miały uszkodzony system plików przez niepoprawne wyłączenia maszyny) po nie wiadomo czemu nie działające poprawnie wymagane biblioteki.

Linux to świetny system ale nie dla każdego. @Mesharsky podsumował dlaczego.

A tak na marginesie, pragnę również zauważyć że linux czasami powoduje problem ze sterownikami - których np. nie ma do danej karty sieciowej itp.: przykład Lenovo Yoga 2 i moje problemy właśnie ze sterownikiem do karty sieciowej - a ten problem, nie jest już taki hop siup do rozwiązania... :)

Dokładnie tak. 

Również nigdzie nie napisaliśmy ze nie jest on do gier. 

Po prostu Windows bije linuxa na łeb jeżeli chodzi o wsparcie dla gier. 

Dostępność sterowników itd itp. 

Dlatego tylko zaawansowany użytkownik używa linuxa jak chce się pobawić. 

Dla graczy, zawsze bym proponował Windowsa. 

Moja opinia :)

imageproxy (1).gifimageproxy.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

O nas

How2Kill to jest sieć serwerów która ma na celu dostarczyć wam jak największą dawkę rozrywki, codziennie się wspólnie rozwijamy by pobyt tutaj z nami wszystkimi to była czysta przyjemność, poznawaj ludzi, dołącz do naszej społeczność no i oczywiście baw się dobrze!.

• Dodaj nową pozycję...